سلام دوستان

هر چند در مسافرتم و فرصت آپدیت کردن وبلاگم را نداشتم اما فرصت کوتاهی پیدا کردم مطلبی رو به بهانه ایام اعتکاف با اقتباس از یادداشت های تمثیلی حاج آقای قرائتی براتون می نویسم:

بسم الله الرحمن الرحیم

به بهانه ایام  اعتکاف( 13 – 15 ماه رجب)

چرا برخی دعا ها مستجاب نمی شود؟

با دوستم حمید بحثم شده بود  به او گفتم حمید به خدا اشتباه می کنی اعتکاف نمی ری خوب فرصتیه که با خدا آشتی کنی و دوباره ارتباط برقرار کنی!

حمید گفت : برو بابا تو هم دلت خوشه اگه قرار بود خدا به من توجه کنه اینقدر صداش می کنم جوابم را می داد ولی من هر چی صداش می کنم جوابم را نمی ده دعاهایم را  مستجاب نمی کنه؛ مگه خداوند نفرموده: ادعونی استجب لکم؛ مرا بخوانید تا شما را اجابت کنم؛

پس چرا دعاهای منو استجابت نمی کنه؟!

گفتم:خوب حتما نوع دعاکردنت مشکل داره

و شروع کردم شرایط دعا کردن رو براش بیان کردن:ببین اگه کسی به دیگری بگوید در صورتی که با مشکلی برخورد کردی به من زنگ بزن تا کمکت کنم این جمله لوازم و شرایطی داره از جمله شرایط:

  1. رفاقتت را با من حفظ کنی
  2. شماره رو درست بگیری
  3. وقت بیان مشکل حرف های بی ربط نزنی و توقعات بی جا نداشته باشی
  4. آنچه می گویی واقعا مشکل باشه
  5. برای حل مشکل توقع نداشته باشی همه مقررات رو به هم بزنم
  6. حل این مشکل مشکلی دیگه ایجاد نکنه
  7. در بیان مشکل صادق باشی

حالا حمید جان راستشو بگو تو وقتی مشکلت را با خدا در میان می گذاری این چیزها رو رعایت می کنی

حمید گفت:کدوم چیزها؟

گفتم: از جمله شرایط دعا اینه که:

1.     رفاقت و بندگی خود را با خدا حفظ کنی ؛ خدا به کسانی پاسخ می دهد که رابطه خود را با او حفظ کرده باشند اما اگر کسی دائم دنبال گناهه و حرف های خدا را گوش نمی کنه و بنده خوبی برای او نبوده چطور انتظار دارد خدا به حرف هایش گوش کند؟!

2.     اخلاص خیلی مهمه باید حواسمان جمع باشه که داریم با خدا حرف می زنیم نه این که فقط یه چیزهایی رو لق لق زبان کنیم بفهمیم چی داریم از خدا درخواست می کنیم دعاهایمان محض ریا و خود نمایی نباشد.

3.     دعا کردن آدابی داره از جمله این که با وضو باشیم؛ بسم الله بگوییم؛ در مکان مقدسی مثل مسجد باشه؛ قبل از دعا خدا را با اسم های نیک بخوانیم؛ صلوات بفرستیم استغفار کنیم و امید به استجابت داشته باشیم؛ رو به قبله دعا کنیم ؛ چند مرتبه "یا الله" بگوییم؛ نعمت ها را  بر زبان جاری کنیم؛  از خدا تشکر کنیم و...

4.     توقع نا بجا نداشته باشیم آنچه وظیفه ما بوده را انجام داده باشیم بعد از خدا بخواهیم آن را به نتیجه برساند مثل این که درسمان را خوب نخونده باشیم بعد از خدا بخواهیم ما رو در کنکور قبول کنه اما اگه تلاش نکرده باشیم بعد دعا کنیم خدایا ما رو توی امتحان موفق کن این توقع بی جاست.

گذشته از همه این ها گاهی ما از خدا چیزی را در خواست می کنیم اما خداوند خیر و صلاح ما را در آن نمی داند چون او از آینده کار خبر دارد و بهتر می داند که اگر دعا را استجابت کند چه اتفاقی می افتد.

گاهی خداوند استجابت دعا را تاخیر می اندازد چون من را خوب می شناسد می داند اگر دعا را فورا مستجاب کرد من هم می روم و پشت سرم را هم نگاه نمی کنم اما   چون خدا مرا خیلی دوست دارد و می خواهد من بیشتر با او انس بگیرم مرا معطل می کند تا کمالات بیشتری کسب کنم.

گاهی خداوند می خواهد مرا آزمایش کند ببیند نا امید می شوم یا نه. و ما هرگز نباید از درگاه خدا  ناامید شویم .

کاین درگه او درگه نو میدی نیست.

 

 موضوع :