ایام تابستان فصل اردوهای دانش آموزی است که من رو هم درگیر خودش کرده چون برای من هم اوقات فراغت دانش آموزان اهمیتی بسیار دارد بنابراین چند روزی است که همه کارهای خودم رو کنار گذاشتم و به عنوان مربی عقیدتی دانش آموزان ؛ مسئولیت تدریس مباحث اعتقادی را برعهده گرفته ام.

آنچه که هنگام مراسم اختتامیه دوره اول طرح ولایت توجه مرا جلب کرد مطلبی بود که دانش آموزان هنگام خدا حافظی بدان اشاره کردند و آن شباهت های زیادی اردوی با دنیا بود ؟

برای همین بود که خواستم برای شما بنویسم چرا دنیا شبیه اردو است:

1. هر اردویی آغازی دارد و سرانجامی « ان ما توعدون لآت و ما انتم بمعجزین (انعام 134) »دنیا محل گذر است برای آدما تولدی دارد و مرگی «کل نفس ذائقة الموت ثم الینا ترجعون/ هر نفسی طعم مرگ را خواهد چشید و به سوی خدا خواهید رفت.

2. بالاخره هر اردویی به پایان می رسد و مانند دنیا زودگذر است؛ با خوشی ها

و بدی هایش زود به پایان می رسد و بچه ها هم به خانه برمی گردند. انا لله و انا الیه راجعون ؛ ما از خداییم و به سوی او باز می گردیم آن که آورد مرا باز برد در وطنم.

ما زبالاییم و بالا می رویم.

3. همه دست اندرکارانی که برنامه اردو را راه اندازی می کنند برای این کار خود هدف مهمی را دنبال می کنند

آمدن ما در این دنیا نیز به خاطر هدفی است « افحسبتم انما خلقناکم عبسا و انکم الینا لاترجعون؛ آیا گمان می کنید ما شما را بیهوده آفریدیم و به سوی ما باز نمی گردید؟ »

4. خیلی ها وقتی به اردو می روند وقتی سبزه ها و باغ پر از میوه و امکانات تفریحی را در اردوگاه دیدند یادشان می رود که برای چه به اردو آمده اند بنا براین تمام وقت خود را به غفلت میگذرانند  وقتی وارد اردوگاه می شوند هدف را فراموش و  به بازی و خوشگذرانی می پردازند  و از برنامه های تربیتی و سازنده اردو فراری اند «زین للناس حب الشهوات من النساء و البنین والقناطیرالمقنطره من الذهب والفضة والخیل المسومة؛ علاقه به شهوت ها یی همچون زن فرزند طلا و جواهرات مرکب های آنچنانی ... برای مردم جذابیت عجیبی دارد .

ما آدم ها هم مثل اهل اردو به زرق و برق دنیا خود را مشغول می کنیم « اولئک الذین اشتروا الحیاة الدنیا بالاخرة( بقره 86) آنان کسانی هستند که زندگانی دنیا را به آخرت فروختند »

ولی آدمای زرنگ همواره دنبال هدف هستند  و لحظه ای از آن غفلت ندارند؛ بالاخره تو این امر یک عده به هدف میر سند  یک عده مشغول بازی « منکم من یرید الدنیا و منکم من یرید الاخره( آل عمران 152)

برخی دنیا را بر می گذینند و برخی آخرت را

ولی یادتون نره « و ما الحیاة الدنیا الا لعب و لهو؛ زندگانی دنیا جز بازیچه نیست مبادا خود را مشغول سازی و از هدف رسیدن به کمال و سعادت اخروی باز بمانی!

5. عاقلان اهل اردوگاه سعی می کنند بهره کافی را به خاطر این همه دوری از پدر و مادر و دوری از خانه ببرند و ضرر نکنند اما نا اهلان و بازی گوشان در خسرانند و جذابیت های تفریحی را ترجیح می دهند « بل تؤثرون الحیاة الدنیا ( اعلی 16)»

 چرا که آنان تنها به همین نوع از جذابیت ها می اندیشند «زُین للذین کفروا الحیاة الدنیا( بقره 212) زندگانی دنیا برای کافران مزین شده و شیرین است چون جلو تر از آن را نمی بینند. و غافل از این که « و ماالحیاة الدنیا الا متاع الغرور( حدید 20) زندگانی دنیا جز کالایی فریبنده نیست .

بنابراین دنیا همچون اردویی است و اردو هم به مانند دنیا .موضوع :