سفارش تبلیغ

ثبت شرکت
صبا
[ و شنید مردى دنیا را نکوهش مى‏کند فرمود : ] اى نکوهنده جهان ، فریفته به نیرنگ آن ، به ژاژهایش دلباخته و به نکوهشش پرداخته . فریفته دنیایى و سرزنشش مى‏نمایى ؟ تو بر دنیا دعوى گناه دارى ، یا دنیا باید بر تو دعوى کند که گنهکارى ؟ دنیا کى سرگشته‏ات ساخت و چسان به دام فریبت انداخت ؟ با خفتنگاههاى پدرانت که پوسیدند ؟ یا با خوابگاههاى مادرانت که در خاک آرمیدند ؟ چند کس را با پنجه‏هایت تیمار داشتى ؟ و چند بیمار را با دستهایت در بستر گذاشتى ؟ بهبود آنان را خواهان بودى ، و دردشان را به پزشکان مى‏نمودى . بامدادان ، که دارویت آنان را بهبودى نداد ، و گریه‏ات آنان را سودى . بیمت آنان را فایدتى نبخشید ، و آنچه خواهانش بودى به تو نرسید ، و نه به نیرویت بیمارى از آنان دور گردید . دنیا از او برایت نمونه‏اى پرداخت ، و از هلاکتجاى وى نمودارى ساخت . دنیا خانه راستى است براى کسى که آن را راستگو انگاشت ، و خانه تندرستى است آن را که شناختش و باور داشت ، و خانه بى نیازى است براى کسى که از آن توشه اندوخت ، و خانه پند است براى آن که از آن پند آموخت . مسجد محبان خداست ، و نمازگاه فرشتگان او ، و فرود آمد نگاه وحى خدا و تجارتجاى دوستان او . در آن آمرزش خدا را به دست آوردند و در آنجا بهشت را سود بردند . چه کسى دنیا را نکوهد حالى که بانگ برداشته است که جدا شدنى است ، و فریاد کرده است که ناماندنى است ، گفته است که خود خواهد مرد و از مردمش کسى جان به درنخواهد برد . با محنت خود از محنت براى آنان نمونه ساخت ، و با شادمانى‏اش آنان را به شوق شادمانى انداخت . شامگاه به سلامت گذشت و بامداد با مصیبتى جانگداز برگشت ، تا مشتاق گرداند و بترساند ، و بیم دهد و بپرهیزاند . پس مردمى در بامداد پشیمانى بد گوى او بودند و مردمى روز رستاخیز او را ستودند . دنیا به یادشان آورد ، و یادآور شدند . با آنان سخن گفت و گفته او را راست داشتند . و پندشان داد ، و از پند او بهره برداشتند . [نهج البلاغه]
 

 

 

از قرآن بپرسAsk quran

 

 

تقدیم به جوانان عزیزی که دوست دارند عفیف باشند اما محرک های محیط دست از سر آنان بر نمی دارد:

 غریزه جنسى یک نیاز طبیعى است که در درون هر آدمى به ودیعت نهاده شده است. لکن معمولا تا زمانی که محرک های خارجی مانند امور مهیج شهوت در کار نباشد مشکلی برای جوان ایجاد نمی کند و در صورتی که با امور مهیج روبرو شود ممکن است روی او اثر بگذارد.

قرآن کریم افرادى را که امکانات ازدواج برایشان فراهم نیست ، توصیه به عفاف مى کند و مى فرماید: «وَ لْیَسْتَعْفِفِ الَّذِینَ لاَ یَجِدُونَ نِکَاحًا حَتَّى یُغْنِیَهُمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ ; (نور ، 33) و کسانى که وسیله زناشویى نمى یابند ، باید عفت ورزند تا خدا آنان را از فضل خویش بى نیاز گرداند .»

برخى از امورى که سبب کاهش این غریزه در وجود افراد مى شود ، عبارتند از:

1 . نگاه نکردن به نامحرم و آن چه نظر افکندن بر آن حرام است : «قُل لِّلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّواْ مِنْ أَبْصَـرِهِمْ وَ یَحْفَظُواْ فُرُوجَهُمْ ; (نور ، 30) به مردان با ایمان بگو: «در دیده فرو نهند و پاکدامنى ورزند .» همچنین حضرت عیسى (على نبینا وآله وعلیه السلام ) مى فرماید: «از نگاه کردن به زنان پرهیز کنید که آن باعث شهوت و فتنه مى شود .»

2 . فکر نکردن درباره زنان و امور شهوت انگیز ;

3 . پرخورى نکردن ، مخصوصاً برخى از غذاها (مانند گوشت زیاد و.. .) که باعث تقویت و تشدید این غریزه مى شود که در این صورت روزه گرفتن و گرسنگى ، علاج شهوت است. حضرت صادق(علیه السلام) مى فرماید: «مضرترین چیز براى قلب آدمى ، پرخورى است که باعث قساوت قلب و تهییج شهوت مى شود .»

4 . مشاهده نکردن فیلم هاى مهیّج .

5 . محشور شدن با دوستان متدین و خداشناسى که دیدنشان ما را به یاد خدا بیندازد .

6 . رفت و آمد به مراکز مذهبى از قبیل مسجد و جلسات دینى .

7 . قطع ارتباط با افرادى که انسان را به یاد گناه انداخته و از خدا دور مى کنند .

  • کلمات کلیدی :

  • ::: شنبه 85/6/4 ::: ساعت 1:56 عصر :::   توسط سعید شمس Saeeid shams 
    نظرات شما: نظر