تقدیم به جوانان عزیزی که دوست دارند عفیف باشند اما محرک های محیط دست از سر آنان بر نمی دارد:

 غریزه جنسى یک نیاز طبیعى است که در درون هر آدمى به ودیعت نهاده شده است. لکن معمولا تا زمانی که محرک های خارجی مانند امور مهیج شهوت در کار نباشد مشکلی برای جوان ایجاد نمی کند و در صورتی که با امور مهیج روبرو شود ممکن است روی او اثر بگذارد.

قرآن کریم افرادى را که امکانات ازدواج برایشان فراهم نیست ، توصیه به عفاف مى کند و مى فرماید: «وَ لْیَسْتَعْفِفِ الَّذِینَ لاَ یَجِدُونَ نِکَاحًا حَتَّى یُغْنِیَهُمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ ; (نور ، 33) و کسانى که وسیله زناشویى نمى یابند ، باید عفت ورزند تا خدا آنان را از فضل خویش بى نیاز گرداند .»

برخى از امورى که سبب کاهش این غریزه در وجود افراد مى شود ، عبارتند از:

1 . نگاه نکردن به نامحرم و آن چه نظر افکندن بر آن حرام است : «قُل لِّلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّواْ مِنْ أَبْصَـرِهِمْ وَ یَحْفَظُواْ فُرُوجَهُمْ ; (نور ، 30) به مردان با ایمان بگو: «در دیده فرو نهند و پاکدامنى ورزند .» همچنین حضرت عیسى (على نبینا وآله وعلیه السلام ) مى فرماید: «از نگاه کردن به زنان پرهیز کنید که آن باعث شهوت و فتنه مى شود .»

2 . فکر نکردن درباره زنان و امور شهوت انگیز ;

3 . پرخورى نکردن ، مخصوصاً برخى از غذاها (مانند گوشت زیاد و.. .) که باعث تقویت و تشدید این غریزه مى شود که در این صورت روزه گرفتن و گرسنگى ، علاج شهوت است. حضرت صادق(علیه السلام) مى فرماید: «مضرترین چیز براى قلب آدمى ، پرخورى است که باعث قساوت قلب و تهییج شهوت مى شود .»

4 . مشاهده نکردن فیلم هاى مهیّج .

5 . محشور شدن با دوستان متدین و خداشناسى که دیدنشان ما را به یاد خدا بیندازد .

6 . رفت و آمد به مراکز مذهبى از قبیل مسجد و جلسات دینى .

7 . قطع ارتباط با افرادى که انسان را به یاد گناه انداخته و از خدا دور مى کنند .موضوع :